Қарамеңді батыр ауылындағы жалпы білім беретін мектептің "Эрудит" дебат клубының жұмысы туралы есеп

11.03.2022
"Пікірсайыс оқушылар арасында коммуникативтік ортаны қалыптастыру құралы ретінде"

Мектеп жетекшісі: Сатвалдинова Дамира Шайхисламовна

Біз бір сұрақтың бірнеше шешімін табамыз, өйткені біздің ақыл-ойымыз өте көп, өйткені ол өте айқын емес, және ең жақсы шешімге тоқтаудың орнына, барлық мүмкіндіктерді бірден ұсынады. (Ф. Ларошфуко)

"Қарамеңді батыр ауылының жалпы білім беретін мектебі" КММ 7-11 сынып оқушыларына арналған "Эрудит" дебат клубы жұмыс істейді, ол апта сайын әртүрлі тақырыптарға дебат турнирлерін өткізеді.

Өкінішке орай, соңғы жылдары мектеп түлектерінің коммуникативтік құзыреттілігі деңгейінің төмендегені байқалады. Оқушылардың қарым-қатынас дағдыларын қалай дамытуға және басқалардың ішінен дұрыс шешім таңдауға үйретуге болады. Дәл осы бағытта пікірталас сияқты әрекет мұғалімдерге көмекке келеді. Бұл пікірталас қоғамдық өмірдің маңызды элементі және студенттер арасында шешім қабылдауды дамыту құралы деп айту артық болмайды.

Пікірсайыс-белгілі бір ережелерге сәйкес өткізілетін пікірталастың ерекше формасы болып табылатын заманауи педагогикалық технология. Сонымен қатар, пікірталас-мақсатты және реттелген, құрылымдалған идеялармен, пікірлермен, пікірлермен алмасу.

Пікірталас барысында шешілетін міндеттер:

1.Білім алушылардың талқыланатын мәселеге байланысты қайшылықтарды, қиындықтарды ұғынуы;

2. Бұрын алынған білімді өзектендіру;

3. Оларды қолдану мүмкіндіктерін шығармашылық тұрғыдан қайта қарастыру.

Біздің мектептегі пікірсайыс клубында, ең алдымен, сіздің көзқарасыңызды дұрыс білдіру және өз пікіріңізді қорғау бағаланады.

"Пікірталас "" ақпараттық зомбилерге " қарсы тұруға және өз бетінше, саналы түрде өмірлік ұстанымды дамытуға дайын болуды қалыптастырады. Ойын Сізге әдебиеттермен және дереккөздермен өз бетінше жұмыс жасау дағдыларын үйретуге, басқа адамды тыңдауға және дұрыс қабылдауға мүмкіндік береді, басқа позицияның да өмір сүруге құқығы бар екенін түсінуге көмектеседі.

Целиноград ауданының мектептерінде оқушылардың "Ұшқыр ой алаңы"дебаттық қозғалысын дамыту бойынша жүйелі түрде дебаттық турнирлер өткізіледі. Желтоқсан айында біздің мектеп Родина ауылындағы мектепте Қазақстан Республикасы Тәуелсіздігінің 30 жылдығын мерекелеуге арналған дебат турниріне қатысты. Біздің мектеп базасында аудандық пікірталас турнирі өткізілді, оған Қарамеңді батыр, Жаңаесіл және Арайлы ауыл мектептерінің пікірсайыс клубтары қатысты. Дебат турнирінің жеңімпаздары біздің мектеп болды, сондай-ақ "Үздік спикер" номинациясында біздің мектептің оқушысы Ысқақ Ақниет марапатталды.

Қатысу көпшілік алдында сөйлеудің баға жетпес тәжірибесін, өз көзқарасын қорғай білуді, әдемі және сенімді сөйлей білуді, логикалық ойлау қабілетін береді, көкжиегін кеңейтеді және мәселені сырттан көруге және дұрыс шешім табуға мүмкіндік береді.

26 ақпан күні аудандық пікірталас турнирі өтті, оған Арайлы, Жаңаесіл және Қарамеңді батыр мектебінің оқушылары қатысты
Қатысушылар 3 ойын ойнады, онда "Қазақстан жастарының ел алдындағы моральдық міндеттемелері бар", "Слактивистер-диван белсенділері-әлеуметтік желі арқылы проблемаларды алға тартатын адамдар. ЭҮ Қазақстанда слактивизмнің таралуына қарсы"," ЭҮ дипломатияға қарсы күш","қалалар әкімдерінің сайланбалылығы қоғамды демократияландыру жолындағы тағы бір қадам". 4 ойында үздік спикерлер пікір таластырды.
Жеңімпаздар-Қарамеңді батыр ауылының мектебі. "Арайлы ауылының жалпы білім беретін мектебі" КММ II орын,"Жаңаесіл ауылының жалпы білім беретін мектебі" КММ III орын алды. Үздік спикер болып біздің Ысқақ Ақниет шәкірті атанды

"Қарамеңді батыр ауылының жалпы білім беретін мектебі" КММ

Мектеп жетекшісі: Сатвалдинова Дамира Шайхисламовна